Rodzaje lakierów samochodowych – co trzeba o nich wiedzieć?

Rodzaje lakierów samochodowych – co trzeba o nich wiedzieć?

Trudno wyobrazić sobie auto bez odpowiedniej powłoki lakierniczej, która zabezpiecza samochód przed korozją. Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje lakierów samochodowych. O tym jaki lakier został zastosowany na konkretnym aucie dowiedzieć można się z tabliczki znamionowej pojazdu. Warto wiedzieć jakie rodzaje lakieru można wyróżnić i czym się one od siebie różnią.

Lakiery akrylowe i bazowe

Lakiery samochodowe przede wszystkim podzielić można na akrylowe oraz bazowe. Lakier akrylowy jest lakierem jednowarstwowym. Po dodaniu do niego utwardzacza można go nakładać na karoserię auta. Lakier akrylowy ma połysk. To co trzeba wiedzieć, to fakt, iż do jego rozcieńczania koniecznie stosować należy rozcieńczalnika akrylowego wskazanego przez producenta lakieru. To samo dotyczy jego ilości. W innym wypadku lakier może utracić swój połysk lub po prostu zmatowieć. Co ważne, w przypadku lakieru akrylowego nie ma konieczności stosowania dodatkowo lakieru bezbarwnego. Jeśli chodzi o lakiery bazowe to są to już lakiery dwuwarstwowe. Oznacza to, że po nałożeniu lakieru bazowego konieczne jest nałożenie lakieru bezbarwnego. Dzięki temu lakier uzyska efekt połysku. Tak jak w przypadku lakierów akrylowych, tak i w przypadku bazowych konieczne jest stosowanie rozcieńczalników wskazanych przez producenta. Co ważne lakiery bazowe podzielić można na trzy rodzaje. Mowa tu o lakierach perłowych, metalicznych oraz niemetalicznych.

Inne rodzaje lakierów samochodowych

Oprócz lakierów akrylowych i bazowych na rynku dostępne są takie lakiery poliuretanowe oraz wodne. Lakiery poliuretanowe nie są powszechnie stosowane w przypadku samochodów osobowych. Zwykle stosuje się je do lakierowania autobusów czy samochodów ciężarowych. To co charakterystyczne dla lakierów poliuretanowych to wysoka wydajność oraz twardość. Jednak w przypadku połysku to daleko mu do lakierów akrylowych czy bazowych. Z kolei lakiery wodne występują wyłącznie w bazach. Za zabezpieczenie powierzchni odpowiada lakier bezbarwny. Do stosowania lakieru wodnego potrzebne są odpowiednie warunki, aby powierzchnia mogła właściwie wyschnąć.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments