pompy membranowe

pompy membranowe

Czy strzykawka jest pompą membranową?

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że z pompą membranową spotkał się już w pierwszych miesiącach swojego życia. Strzykawka jest w rzeczywistości podstawową formą pompy membranowej. Kiedy tłok jest cofany, ciecz jest wciągana do cylindra. W momencie, gdy tłok jest popychany do przodu, ciecz wypływa przez igłę wtryskową na końcu cylindra.

Ciecz wpływa i wypływa z tego samego punktu za pomocą strzykawki do wstrzyknięć, ale warto również przyjrzeć się modelom, które posiadają oddzielne punkty wejścia i wyjścia. Czy cylinder zasysałby ciecz, gdyby tłok był wyciągany na zewnątrz? Odpowiedź brzmi nie. Nawet gdy tłok jest wysuwany na zewnątrz, tylko powietrze jest zasysane z górnej strony cylindra bez podciągania cieczy. W sytuacji, gdy kulisty zawór zwrotny na otworze, do którego weszło powietrze, następnie powietrze przestaje wpływać i wewnątrz cylindra powstaje podciśnienie, które zasysa ciecz.

Jeśli zawór zwrotny jest bardzo lekki, pewna ilość cieczy może zostać wypuszczona, ale przeważnie powróci do zbiornika. Jeśli zawór zwrotny jest dość ciężki, cała zassana woda wróci do zbiornika. Następnie należy wcisnąć tłok. Jeśli zawór zwrotny jest dość ciężki, cała zassana woda wróci do zbiornika.

W sytuacji, gdy umieszczony zostaje kolejny zawór zwrotny w dolnej części cylindra w kierunku zatrzymującym przepływ zwrotny, w takim przypadku, ze względu na dolny zawór zwrotny, ciecz wewnątrz cylindra nie wraca do zbiornika, a jedynie wypycha górny zawór zwrotny do góry i wypływa.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments