Jakie są różnice między cięciem plazmowym a cięciem tlenowym?

Jakie są różnice między cięciem plazmowym a cięciem tlenowym?

Wstęp

Cięcie stali to proces, który polega na oddzielaniu określonych fragmentów blachy lub profilu stalowego. Istnieją różne metody cięcia stali, ale najpopularniejsze to cięcie plazmowe i cięcie tlenowe. W artykule przedstawiamy różnice między tymi dwoma metodami.

Zajrzyj tutaj: cięcie stali Bydgoszcz

Plazmowe cięcie stali

Cięcie plazmowe polega na przecinaniu stali za pomocą strumienia gorącej plazmy. Plazma jest generowana przez specjalny nożyk, który jest zasilany prądem elektrycznym. Strumień plazmy jest skierowany na materiał, który ma być przecięty. Plazma jest bardzo gorąca, dlatego materiał topi się i ulega odparowaniu. Cięcie plazmowe jest bardzo szybkie, a jego precyzja jest bardzo wysoka.

Tlenowe cięcie stali

Cięcie tlenowe polega na przecinaniu stali za pomocą strumienia tlenu. Tlen jest podawany pod ciśnieniem do specjalnej końcówki, która jest skierowana na materiał. Tlen reaguje z metalem, co powoduje jego stopienie. Cięcie tlenowe jest również bardzo szybkie, ale jego precyzja jest nieco niższa niż w przypadku cięcia plazmowego.

Różnice między plazmowym i tlenowym cięciem stali

Jedną z głównych różnic między cięciem plazmowym a cięciem tlenowym jest temperatura, jaką generują te metody. Cięcie plazmowe generuje bardzo wysokie temperatury, natomiast cięcie tlenowe jest znacznie chłodniejsze. Inna różnica polega na rodzaju materiałów, z jakimi można pracować. Cięcie plazmowe jest bardziej uniwersalne i pozwala na przecinanie różnego rodzaju materiałów, natomiast cięcie tlenowe jest skierowane głównie na cięcie stali.

W Bydgoszczy, jak i w innych miastach, cięcie stali można zlecić specjalistycznym firmom, które posiadają nowoczesne maszyny do cięcia plazmowego i tlenowego. W zależności od potrzeb klienta, firma może zaproponować odpowiednią metodę cięcia. Należy jednak pamiętać, że cięcie plazmowe jest bardziej kosztowne niż cięcie tlenowe.

Wnioski

Podsumowując, cięcie plazmowe i cięcie tlenowe to dwie popularne metody cięcia stali. Różnią się one przede wszystkim temperaturą generowaną podczas cięcia oraz precyzją. Cięcie plazmowe jest bardziej uniwersalne, ale też droższe. Cięcie tlenowe jest skierowane głównie na cięcie stali, ale jest tańsze. W Bydgoszczy, jak i w innych miastach, klienci mogą zlecić cięcie stali specjalistycznym firmom, które posiadają nowoczesne maszyny do cięcia plazmowego i tlenowego.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments