Aminokwasy

Aminokwasy

Suplementy dla sportowców – aminokwasy BCAA

Osoby intensywnie budujące masę mięśniową suplementować powinny swą codzienną dietę preparatami zawierającymi aminokwasy BCAA. Przyczyną tego wymogu nie tylko wspomagającego przyrost mięśni, ale i zapewniającego równowagę organizmu i jego prawidłowy rozwój jest fakt, iż aminokwasy BCAA nie są naturalnie, czyli fizjologicznie wytwarzane w naszym organizmie i dlatego muszą być one dostarczane do organizmu z zewnątrz metodą suplementacji codziennej diety sportowca, ale także i każdej osoby intensywnie ćwiczącej na siłowni.

Aminokwasy dla sportowców

Aminokwasy dla sportowców

Czym są aminokwasy BCAA?

Aminokwasy BCCA to aminokwasy rozgałęzione, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie i bez zewnętrznej suplementacji syntetyzować. Suplementy dla sportowców mające w swym składzie chemicznym aminokwasy BCAA zawierają trzy substancje podstawowe: walinę, leucynę oraz izoleucynę. Ta ostatnia substancja dała nazwę – skrótowiec BCAA, czyli jest ona akronimem od nazwy Branched Chain Amino Acids (aminokwasy posiadające rozgałęzione łańcuchy).

Suplementy dla sportowców z BCAA

Obecne suplementy diety dla sportowców zawierają różne proporcje substratów, czyli elementów składowych preparatu. Kluczową substancją jest tutaj zawsze leucyna, która w składzie chemicznym BCAA jest dominantą w stosunku do pozostałych aminokwasów. Chodzi o jej zwiększone w relacji z innymi aminokwasami działanie anaboliczne, stąd jej intensyfikacja chemiczna w składzie suplementów dla sportowców.

Jak działają suplementy z BCAA? 

Główną funkcją aminokwasów z BCAA jest zapobieganie nadmiernemu katabolizmowi. Katabolizm to biochemiczny proces rozkładu komórek w ludzkim organizmie. Powstrzymanie procesów katabolicznych sprzyja budowie masy mięśniowej, bowiem mięśnie, które nie ulegają własnemu procesowi rozkładu znacznie szybciej nabierają masy. Aminokwasy BCAA wspomagają również ochronę mięśni podczas treningu, działają na nie regeneracyjnie i chronią organizm przed wyczerpaniem treningowym. Są też one wzmacniające dla procesów wydolnościowych organizmu, dzięki czemu dają efekt maksymalnej wytrzymałości i odporności na przeciążenia treningowe. Udowodniono również naukowo, że redukują one do minimum zmęczenie powysiłkowe, dzięki ich funkcji blokowania przenoszenia tryptofanu do mózgu ludzkiego.

Sklep z suplementami – wybierz go świadomie 

Suplementy diety zawierające aminokwasy z BCAA dostępne są w dobrych sklepach dla biegaczy, kolarzy i proponowane są one wszystkim sportowcom uprawiającym sporty wytrzymałościowe. Mogą je stosować zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wybierz jednak zawsze świadomie sprawdzony sklep z suplementami dla sportowców. Nie warto tu ryzykować z niepewnym zakupem preparatu.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments