Policja sprawdza opony

Policja sprawdza opony

Polacy nie zawsze z należytą uwagą podchodzą do tematu ogumienia swojego pojazdu. Odwlekają czas wymiany opon. Zapominają, że są bezpośrednio odpowiedzialne za poziom bezpieczeństwa. Podczas kontroli policjant może sprawdzić stan ogumienia. Za stwierdzone nieprawidłowości grozi mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Zwrot dowodu następuje po usunięciu usterek i potwierdzeniu tego faktu u diagnosty. Przeglądy rejestracyjne przeprowadzane są w stacjach kontroli pojazdów.

Na co zwróci uwagę policjant w trakcie kontroli? Funkcjonariusz sprawdzi przede wszystkim, czy opony na jednej osi mają ten sam wzór bieżnika i rozmiar. Wyjątkiem od reguły jest poruszanie się z zamontowanym kołem zapasowym, które może się różnić od pozostałych. Należy jednak umieć uzasadnić tą sytuację. Niektórzy policjanci zwracają uwagę głębokość rowków bieżnika. Dopuszczalna wartość wynosi 1,6 mm. Mogą również skorzystać ze wskaźnika (TWI) umieszczonego na ogumieniu. Jeśli pokazuje on zużycie opony, uznają się ją za niesprawną.

Funkcjonariusz dokonuje też oględzin, zwracając uwagę na wszelkie objawy zużycia opony i jej uszkodzenie: rozwarstwienia, wybrzuszenia, przedarcia. Istotne jest też w przypadku ogumienia nie przewidzianego do danego pojazdu, czy nie wystaje poza jego obrys. Jest to zabronione przepisami prawa. Wnikliwy policjant może również sprawdzić inne parametry opony jak indeks prędkości czy nośności.

Chcąc uniknąć nieprzyjemności na drodze, warto samemu dokonywać oględzin ogumienia i troszczyć się o jego stan i zgodność z zaleceniami producenta. Wymiana opon nie jest tania, ale wpływa na bezpieczeństwo.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments