Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła przynosi właściwe rezultaty, gdy jest dobrze dopasowana do parametrów danego obiektu budowlanego. Wybór właściwego rozwiązania nie jest łatwy. W tym przypadku koniecznie trzeba pamiętać o pewnych czynnikach. W związku z tym działanie trzeba zlecić wykwalifikowanej kadrze.

Moc grzewcza pompy ciepła

Zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o wydajność systemu grzewczego, jest wskazanie potrzebnej mocy grzewczej. Jest to zasadniczy parametr, który pozwoli zdecydować się na konkretną pompę ciepła. Obliczenie mocy grzewczej nie przysparza tak wielu trudności, jakby się mogło wydawać. Zasadnicze znaczenie ma prosta zasada. Obiekt budowlany, który jest dobrze wyizolowany, wymaga 50 W na metr kwadratowy. Natomiast budynki o słabej izolacji mogą potrzebować aż 70 W na metr kwadratowy powierzchni.

Jaka potrzebna jest moc pompy ciepła dla domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych?

W tym przypadku trzeba założyć, że nasz budynek jest dobrze wyizolowany. W związku z tym potrzebuje mocy kształtującej się na poziomie 50 W na metr kwadratowy powierzchni budynku. Biorąc pod uwagę powyższe, moc pompy ciepła będzie rezultatem sumy powierzchni ogrzewanych wnętrz, a ponadto ich zapotrzebowania na energię cieplną. Trzeba teraz dokonać prostych obliczeń, a mianowicie:

150 mx 50 W/m2 = 7,5 kW

Zaprezentowana wartość wystarczy wyłącznie do ogrzania budynku. Pompy ciepa służą również do ogrzania ciepłej wody użytkowej. W tym przypadku koniecznie trzeba poczynić pewne założenia. W naszym domu każdy mieszkaniec zużywa około 50 litrów wody na dobę. Moc grzewcza do podgrzania wynosi blisko 0,25kW. Do podgrzania wody dla rodziny składającej się z czterech osób potrzeba dodatkowo 1 KW mocy pompy ciepła. W tym przypadku lepiej określić niższą wartość niż przeszacować. Pompy ciepła nie mają modulacji mocy. Dlatego też za duża moc urządzenia przyczyni się do tego, że cały system będzie funkcjonował za intensywnie. Dlatego lepiej dokupić dodatkowe rozwiązanie na przykład grzałkę elektryczną. W Polsce klimat się coraz bardziej ociepla. Praktycznie w roku jest tylko kilka mroźnych dni.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments