Inhalator – do czego służy i jakie wyróżniamy jego rodzaje?

Inhalator – do czego służy i jakie wyróżniamy jego rodzaje?

Inhalacja jest metodą leczniczą, znaną nam od setek lat. W ostatnich latach inhalacja znacznie zyskała na popularności, stosuje się ją nawet u najmłodszych osób. Dowiedz się, do czego dokładnie służy inhalator oraz jakie wyróżniamy jego rodzaje.

Czym jest inhalator?

Inhalator jest urządzeniem służącym do podawania leków w formie aerozolu. Decydując się na zakup tego urządzenia, należy pamiętać o odpowiednim jego wyborze. Jeśli chcesz zakupić wysokiej jakości, sprawdzony i równocześnie tani sprzęt, zerknij na stronę https://medyczny-rzeszow.pl/c/63/inhalatory-oraz-akcesoria.html. Znajdziesz tam zarówno inhalatory, jak i inne przydatne artykuły – podkłady higieniczne, termometry czy ciśnieniomierze.

Rodzaje inhalatorów

Wyróżniamy 5 podstawowych inhalatorów – ultradźwiękowy, pneumatyczny, proszkowy, ciśnieniowy i membranowo-siateczkowy (MESH).

Inhalatory ultradźwiękowe są ciche, tworzą partykuły nośnika za pomocą ultradźwięków. Inhalatory ciśnieniowe, podobnie jak proszkowe, zawierają lek w skompresowanej formie. W ciśnieniowych dochodzi do uwolnienia porcji leku po naciśnięciu przystawki ciśnieniowej, z kolei w proszkowych wystarczy siła wdechu pacjenta, aby lek został dostarczony.

Nebulizator pneumatyczny jest stacjonarnym urządzeniem, które wykorzystuje sprężone powietrze, tlen lub inny neutralny gaz medyczny. Ostatni, inhalator membranowo-siateczkowy, zasilany jest baterią i do swojej pracy wykorzystuje drgającą, perforowaną membranę.

W leczeniu jakich schorzeń wykorzystuje się inhalator?

Coraz więcej osób korzysta z inhalatorów – nie bez powodu! Można wykorzystywać je w celu leczenia chorób krtani i niedyspozycji głosowych, a także do nawilżenia błony śluzowej, udrożnienia nosa, rozrzedzenia zalegającej wydzieliny czy w celu oczyszczenia dróg oddechowych i ułatwienia oddychania.

Chociaż większość z nas zaczyna zastanawiać się nad inhalacją dopiero wtedy, gdy zaczyna nam coś dolegać, z inhalatora powinniśmy korzystać na bieżąco, zwłaszcza zimą. Wówczas jesteśmy narażeni na większe zapylenie powietrza.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments