Czym są powłoki hydrofobowe?

Czym są powłoki hydrofobowe?

Powłoki hydrofobowe są obecnie szeroko stosowane do pokrywania bardzo różnych powierzchni – kamienia, cegły, szkła, a nawet elewacji. Nic w tym dziwnego – to właśnie dzięki tej powłoce materiał może zyskać dodatkowe właściwości, a także może stać się bardziej wytrzymały.

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa – co to jest?

Jest to specjalna powłoka, która w momencie, kiedy zostanie naniesiona na dany materiał sprawi, że będzie on wodoodporny, a dokładniej – nie będzie ulegał zwilżeniu przy kontakcie z wodą. W efekcie, woda może po takim materiale spływać kropelkami, a materiał nadal pozostanie suchy. Powłoka hydrofobowa jest na takim materiale umieszczana w specjalny sposób, z wykorzystaniem nanotechnologii. W efekcie na tworzywie powstaje nanopowłoka, a więc taka warstwa, która jest bardzo cienka, a nawet można powiedzieć, że jest ona niezauważalna dla ludzkiego oka. Dlatego też powłoki hydrofobowe, którymi pokrywa się tworzywa pełnią ważne funkcje, ale tak naprawdę nie zmieniają estetyki danego materiału. Warto też wspomnieć o innej, jakże ważne cesze powłok hydrofobowych – zapobiegają one wnikaniu w powierzchnię tworzywa gromadzącego się brudu. Pozostając na powłoce może on z niej spłynąć razem z wodą, która ewentualnie także może się tam znaleźć. Warto też dodać, że to, jak wysoka będzie hydrofobowość materiału można określić poprzez sprawdzenie jaki jest kąt zwilżania, a więc tego, jak mocno cząsteczki odpychają wodę. Hydrofobowość można określić za pomocą specjalnej skali. 

Poprzez powłoki hydrofobowe można zabezpieczać chociażby powierzchnie kamienne po to, aby zwiększyć wytrzymałość kamienia, ale i zapobiec powstawaniu na jego powierzchni nieestetycznych wykwitów spowodowanych twardą wodą. Zabezpieczać można także powierzchnie szklane, szyby, a nawet karoserię samochodu. W celu wykonania takiej powłoki na dowolnym materiale można wykorzystać produkty firmy Nanocape (http://nanocape.pl/), gdzie znajdziemy wysokiej jakości powłoki hydrofobowe oparte o nanocząsteczki krzemionek i silanów. Powłoki hydrofobowe w wielu przypadkach będziemy mogli wykonać samodzielnie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments